Anglican Church of SS Philip and James

33 N. Market St., Mount Carmel.

Rector — The Rev. Richard A. Hazzard.

Holy Communion, 9 a.m. Sunday.

Primitive Methodist service, 10:30 a.m.

Morning prayer, last Sunday of each month.

Ash Grove UMC

198 Lilac Road, off Route 61, Paxinos.

Pastor — The Rev. Bonnie Yeager.

Adult education — 9 a.m. All are welcome.

Morning worship — 10 a.m. Church is handicapped accessible.

Children’s church — 10:30 a.m.

Assumption BVM

Paxton Street, Centralia.

Pastor — The Very Rev. Arch-priest Michael Hutsko.

Confessions — 10:30 a.m. Sunday.

Divine Liturgy — 11 a.m. Sunday.

Augusta Baptist

1371 Boyles Run Road, Sunbury.

Pastor — Robert S. Commerford.

Sunday school — 9 a.m.

Morning worship — 10:15 a.m.

Evening service — 6:30 p.m.

Activities — Sunday, youth group, 6 p.m., kids club, 6:30 p.m.; Tuesday, Bible study and prayer meeting, 6:30 p.m.; fourth Thursday of the month, L.I.F.E. for seniors age 55 and up, noon.

Augustaville Wesleyan

2556 State Route 890, Paxinos.

Pastor — Greg Clendaniel.

Sunday school — 9:30 a.m.

Worship service — 10:30 a.m.

Evening service — 6 p.m.

Activities — Wednesday, adult Bible study, children’s ministry and youth Bible bowl, 7 p.m.

Bethany Bible

654 Wilburton Road, across from Mount Carmel Estates.

Sunday school — 9:30 a.m.

Morning worship — 10:45 a.m.

Evening service in fellowship hall — 6 p.m.

Activities — Wednesday, children and youth programs and adult prayer and Bible study, 7 p.m.

Bethany EC

1238 Market St., Ashland.

Pastor — Dennis Snyder.

Sunday school — 9 a.m.

Worship service — 10:10 a.m.

Activities — Monday, men’s meeting, 6 p.m.; Wednesday, weekly Bible study and prayer, 6:30 p.m.

Bethel Union

West Cameron Township.

Pastor — Dave Butler.

Sunday School — 9:30 a.m. (all ages).

Morning worship — 10:30 a.m.

Junior church and nursery — 10:30 a.m.

Evening worship — 6 p.m.

Events — Monday, ladies fellowship at Marina, 6 p.m.; Tuesday, prayer/worship, 6 p.m.; Wednesday, Bible study, 6 p.m.

Calvary Bible

35 S. Second St., Shamokin.

Pastor — Ferd Madara.

Sunday School — 9:30 a.m.

Morning worship service — 10:35 a.m.

Evening worship service — 6 p.m.

Christ Independent Church

259 Main St., Mowry/Lavelle

Pastor — The Rev. Larry Coutlee.

Sunday school — 10 a.m.

Traditional worship service — 11 a.m.

Bible study/prayer meeting — 7 p.m. Wednesday.

Church of the Nazarene

Route 901, Lavelle.

Pastor — Jeremy Smallwood.

Sunday school classes for all ages — 9:30 a.m.

Worship service — 10:45 a.m.

Church of the Resurrection Episcopal

Fourth and Maple streets, Mount Carmel.

Celebrant — The Rev. Canon Paul C. Donecker.

Sunday service with Eucharist — 10 a.m. with the Rev. Dr. Howell Sasser.

Service for healing and communion — 10 a.m. Wednesday with the Rev. Alfred Bashore.

Second Sunday suppers suspended until further notice.

Clark’s Grove UMC

Irish Valley Road, Paxinos.

Handicapped accessible.

Pastor — Bern Kefer.

Sunday school for all ages — 9 a.m.

Worship service — 10:10 a.m.

Activities — Wednesday, prayer and Bible study, 7 p.m.

Divine Redeemer

West Avenue and Poplar Street, Mount Carmel.

Pastor — The Rev. Ryan Fischer.

Weekday Masses — 7:30 a.m. Monday, Tuesday, Wednesday and Friday; 8 a.m. Saturday. No Mass Thursday.

Sunday obligation Masses — 4 p.m. Saturday; 8 and 10:30 a.m. Sunday.

Confession — 2:30 to 3:30 p.m. Saturday; after morning novena Wednesday.

Novenas — Monday, Miraculous Medal Novena after morning Mass; Wednesday, St. Jude Thaddeus Novena after morning Mass; Saturday, St. Francis Novena after morning Mass.

Elysburg Alliance

113 W. Alpha Ave., Elysburg.

Pastor — The Rev. Andrew Knisely.

Sunday school for all ages — 8 a.m.

Worship service — 9 a.m.

Activities — Wednesday, prayer ministry, 7 to 8 p.m.

Elysburg Presbyterian

320 W. Valley Ave. (Route 487), Elysburg.

Pastor — Matthew Young.

Sunday school for all ages — 9 a.m.

Worship service — 10:30 a.m. with nursery provided.

Activities — Monday, Bear Gap Anchor Group, 7 p.m.; Wednesday, family night out at Nickle Plate, 6:30 p.m.; Thursday, men’s prayer group II, 2 p.m.; Friday, breakfast with Jesus, 8:30 a.m.; Saturday, Bible study at McDonald’s, 7 a.m.

Elysburg UMC

171 W. Center St., Elysburg.

Pastor — The Rev. Michelle Beissel.

Worship service — Morning worship, 8:30 a.m.

Church office is open Wednesdays 8:30 a.m. to 2:30 a.m.

Activities — Tuesday, Bible study, 9:45 a.m.; Wednesday, prayer circle; Thursday, food pantry, 10 to 11:30 a.m.

Emmanuel Evangelical

615 Shamokin St., Trevorton.

Pastor — Joshua Notestine.

Worship — 9 to 10 a.m. Sunday.

Emmanuel UMC

328 Center St., Coal Township.

Pastor — Bonnie Alleman.

Sunday school — 8:15 to 9:45 a.m.

Worship — 9 to 10 a.m., with children’s Sunday school.

Activities — Tuesday and Thursday, exercise class, 6:30 p.m.

Faith Bible

Route 125, Burnside.

Pastor — Perry Ross.

Sunday school — 9:30 a.m.

Worship service — 10:30 a.m.

Evening service — 7 p.m.

Faith Community

Pastor — Dale Hill, 570-751-5101.

Sunday worship — 10:30 a.m.

First Baptist, Shamokin

10 E. Lincoln St., Shamokin.

Pastor — The Rev. Samuel Derr.

Sunday school — 9:45 a.m.

Morning worship — 10:45 a.m.

Evening service — 6 p.m.

Activities — Wednesday, Bible study, 7 p.m., prayer, praise and testimony.

First Baptist, Trevorton

510 S. Ninth St., Trevorton.

Pastor — David H. Troyer.

Sunday school — 9:30 a.m.

Morning service — 10:40 a.m.

Evening service — 6 p.m.

Wednesday summer services — 7 p.m.

Activities — Monday, ladies class meeting/lunch; Wednesday, ice cream social after Bible study; Friday, teen activity, 7th-12th grade, and junior class activity, 4th-6th grade; Saturday, men’s prayer breakfast, 9 a.m., fellowship hall.

First Presbyterian

Sunbury and Liberty streets, Shamokin.

Guest speaker — Pastor Bradley Bennett.

Worship service — 10:30 a.m.

First UMC, Kulpmont

901 Spruce St., Kulpmont.

Lay pastor — Julian Milewski.

Worship service — 10 a.m. Children’s Sunday school during worship service.

First UMC, MC

P.O. Box 351, Mount Carmel.

Pastor — The Rev. Kay Painter.

Worship service — 9:30 a.m. Sunday school following service.

First UMC, Shamokin

Sunbury Street, Shamokin.

Pastor — Zachary Hopple.

Adult and children’s Sunday school — 9:15 a.m.

Worship service — 10:30 a.m.

Activities — Monday, Bible study, 6 p.m., parlor.

God’s Missionary

766 Bear Valley Ave., Shamokin.

Pastor — The Rev. Howard R. McKenzie.

Sunday school — 10 a.m.

Sunday worship — 11 a.m.

Evening service — 6 p.m.

Activities — Thursday, prayer meeting, 7 p.m.

Good News Bible

221 Main St., Locustdale.

Sunday worship — 3 p.m.

Activities — Wednesday, prayer gathering and Bible study, 6:30 p.m. Blessings to You, a free food and clothing ministry, is run by the church.

Good Shepherd Lutheran

35 N. Ninth St., Ashland.

Pastor — The Rev. Dana Heckman-Beil.

Worship service — 9 a.m.

Grace Chapel

126 Airport Road, Shamokin.

Pastor — Alan Langelli.

Sunday Bible fellowship groups for all ages — 9:30 a.m.

Sunday morning worship — 10:30 a.m.

Sunday evening service — 6:30 p.m.

Wednesday night prayer meeting — 6:45 p.m.

Nursery child care is provided for all Sunday services.

Activities — Tuesday, ladies fellowship, 9 a.m., blood drive, 1 to 6 p.m.; small group Bible studies at various times throughout the week.

Events — Sunday, a.m. service and 5:30 p.m. outdoor service, guest speakers John and Kathy Kytle, LATCOM ministry.

Grace Evangelical, Locustdale

Pastor — The Rev. Rose Marquardt.

Sunday school — 9:45 a.m.

Worship service — 11 a.m.

Children’s Sunday school — 11 a.m.

Grace Evangelical Lutheran, Shamokin

10 S. Seventh St., Shamokin.

Pastor — The Rev. Sarah Hershberger.

Sunday service — 10:15 a.m.

Activities — Monday, Grace council and guests at Clutcher home, 6 p.m.; Wednesday, Narcotics Anonymous, fellowship hall, 7 p.m.; Thursday, painting and (optional) wine party, fellowship hall, 6 p.m.

Grace Lutheran, MC

144 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor — The Rev. Alfred Bashore.

Service with Holy Communion — 10:45 a.m.

Guest speaker — The Rev. Betty Schaffner.

Event — Congregational meeting, 1 p.m., church social hall, Aug. 19.

Services will be held at St. Matthew’s (Slovak) Lutheran Church, 301 W. Avenue, until further notice.

Grace UCC

Third and Market streets, Mount Carmel.

Pastor — The Rev. Joan A. Brown.

Morning worship service — 9 a.m.

Activities — Sunday, annual picnic at Green’s Grove.

Harvest Worship

2079 Upper Road, West Cameron Township.

Pastors — Sandy Whary, Ted Yost and April Yost.

Sunday school — 9:30 a.m.

Worship service — 10:30 a.m.

Hidden Valley

162 Hidden Valley Lane, Mifflinburg.

A non-denominational Bible church.

Himmel’s Church

156 Covered Bridge Road, Dornsife.

Pastor — Jane H. Compton.

Sunday school — 9 a.m.

Worship service — 10:15 a.m., with communion the first Sunday of every month.

Holy Angels

855 Scott St., Kulpmont.

Pastor — The Rev. Andrew Stahmer.

Weekend Masses of Obligation — Saturday, 5:30 p.m.; Sunday 8:30 and 10:30 a.m.

Confession — 4 to 5 p.m. Saturday.

Events — Sunday, Holy Name Society at 8:30 a.m. Mass with meeting to follow; Monday, Mass, 6:30 p.m.; Tuesday, Mass, 8 a.m., vigil Mass of the Assumption of the Blessed Virgin Mary, 7 p.m.; Wednesday, Masses of Obligation for the Feast of the Assumption 8 a.m. and 7 p.m., outreach meal, 4:30 to 6 p.m.; Thursday, Mass, 6:30 p.m.; Friday, Mass, 8 a.m.

Hope Community

551 W. Fourth St., Mount Carmel.

Non-denominational Bible church.

Pastor — Dan Renno.

Christian education for all ages — 9 a.m.

Fellowship time — 9:45 a.m.

Praise and worship service — 10:15 a.m.

Irish Valley UMC

2026 Irish Valley Road, Paxinos.

Pastor — Beverly Petrovich.

Adult Sunday school — 10:45 a.m.

Worship service — 9:30 a.m.

Communion — First Sunday of every month.

Living Power Ministries

45 E. Fourth St., Mount Carmel.

Pastor / teacher — Walt Kriskie.

Pre-service prayer — 10 a.m.

Praise and worship — 10:30 a.m., followed by celebration service.

Sunday evening service — 6 p.m.

Activities — Wednesday, mid-week Bible study, 7 p.m., refreshments served.

Miller’s Crossroads UMC

1929 Plum Creek Road, Stonington, Sunbury RR 4.

Pastor — Michelle Beissel.

Sunday school — 9 a.m.

Worship service — 10:15 a.m.

Mother Cabrini

214 N. Shamokin St., Shamokin.

Pastor — The Rev. Martin Kobos.

Masses — 4 p.m. Saturday; 7, 9 and 11 a.m. Sunday.

Confessions — 7:30 to 7:50 a.m. daily; 3 to 3:45 p.m. Saturday.

Mountainside AG

1900 Trevorton Road, Coal Township.

Pastor — The Rev. Michael T. Goodling.

LIFEQuest Sunday school classes for all ages — 9:30 a.m.

Morning worship — 10:30 a.m. with message.

Activities — Sunday, prayer, 9:15 a.m.; Wednesday, adult prayer and Bible study, Royal Rangers, ages 5 to 18, girls ministry, 6:30 p.m. Coffee served.

Mount Zion UCC

Grant and Church streets, Shamokin.

Pastor — Gerald Lloyd Jr.

Worship service — 10:30 a.m. Sunday.

Sacrament of Holy Communion served first Sunday of each month.

New Life Church of God

129 W. Second St., Mount Carmel.

Interim pastor — The Rev. John D. Ashbaugh.

Sunday school — 9:30 a.m.

Worship church — 10:30 a.m.

Junior church and nursery available. Handicapped accessible, wheelchair available.

Activities — Prayer room open mornings; prayer, fellowship and coffee, 9 a.m. Saturdays.

Oak Grove UMC

Marley Road, Overlook.

Pastor — Bonnie Alleman.

Worship — 10:30 a.m.

Activities — Open Arms outreach, first Friday of each month only; Christian martial arts, Thursday, 6:30 p.m.

Our Lady of Hope

Chestnut and First streets, Coal Township.

Pastor — The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Daily Masses — 7 a.m. Monday through Friday, Holy Spirit Chapel.

Weekend Masses — 4 p.m. Saturday; 7 and 11 a.m. Sunday.

Sacrament of reconciliation — 3 to 3:45 p.m. Saturday.

Our Lady of Mount Carmel

47 S. Market St., Mount Carmel.

Pastor — The Rev. Francis J. Karwacki.

Deacon — The Rev. Mr. Martin McCarthy.

Weekday Masses — 8 a.m. Monday through Saturday.

Weekend Masses — 4 p.m. Saturday; 8:30 and 11 a.m. Sunday.

Holy days of obligation — 6:30 p.m. on the eve, 8 a.m. and 7 p.m. on the holy day.

Confession — 7:30 to 7:55 a.m. daily, including Saturday or anytime by appointment; 3 to 3:50 p.m. Saturday.

Peifer’s Evangelical

Mandata Road, Herndon.

Pastor — Bradley D. Hatter.

Sunday school — 9 a.m.

Worship — 10:30 a.m.

Queen of the Most Holy Rosary

599 W. Center St., Elysburg.

Pastor — The Rev. Joseph Scanlin.

Masses — 8 a.m. weekdays; 5 p.m. Saturday; 8 and 10:30 a.m. Sunday.

Confessions — 4 to 4:30 p.m. Saturday.

Restoration Ministries

525 W. Chestnut St., Shamokin.

Pastor — Paul K. Eby.

Pre-service prayer — 9 a.m.

Sunday school — 9:30 a.m. for all ages.

Sunday worship service — 10:30 a.m.

Children’s church — 11:15 a.m. for ages 4 through 11.

Student life ministry youth service — 6:30 p.m. for all teens ages 12 to 18.

Activities — Monday, soup kitchen, 5 to 6 p.m.; Tuesday, cross training youth disciple class, dinner at 3 p.m., class, 3:30 to 4:30 p.m.; Saturday, Soul Seekers group for ages 18 and older, 7 p.m.

St. Charles Borromeo

11th and Walnut streets, Ashland.

Pastor — The Rev. Paul L. Rothermel.

Celebration of Holy Eucharist — St. Charles Borromeo, 4 p.m. Saturday; St. Vincent de Paul, 8:30 a.m., St. Charles Borromeo, 11 a.m. Sunday.

Adoration of Blessed Sacrament — 11 a.m. to 4:45 p.m. Wednesday, St. Anne Chapel.

Sacrament of penance — 3 to 3:30 p.m. Saturday and 3:30 to 4:30 p.m. Wednesday, St. Anne Chapel; 8 to 8:15 a.m. Sunday, St. Vincent Worship Center.

St. John’s Lutheran

29 High Road, Danville.

Pastor — The Rev. Martha Sue Moll.

Sunday school — 9:15 a.m.

Worship service — 10:30 a.m.

St. John’s UCC

117 N. Eighth St., Shamokin.

Minister — Pastor Rose E. Shepley.

Fellowship time — 9 a.m., church parlor.

Worship service — 10 a.m., Lark Chapel.

St. John’s UMC

1211 W. Arch St., Coal Township.

Pastor — The Rev. Karyn Fisher.

Worship and children’s church — 9 a.m.

Sunday school — 10:30 a.m.

Activities — Sunday, Shamokin Survivors NA meeting, 7 p.m.; Wednesday, study of 2 Corinthians, 7 p.m., or Thursday, 10:30 a.m.

St. Mark Lutheran

225 N. Market St., Elysburg.

Pastor — The Rev. Martha Sue Moll.

Worship service — 9 a.m.

Activities — Monday, Wednesday and Friday, Senior Action Center; Wednesday, AA meeting, 7 p.m.; Thursday, Boy Scouts meet, 7:30 p.m.

St. Matthew (Slovak) Lutheran

301 W. Avenue, Mount Carmel.

Interim pastor — The Rev. Alfred Bashore.

Guest speaker — The Rev. Betty Schaffner.

Service with Holy Communion — 10:45 a.m.

Services will also be held at St. Matthew (Slovak) Lutheran for Grace Lutheran Church.

St. Michael’s Orthodox

131 N. Willow St., Mount Carmel.

Pastor — The Rev. Ignatius Hunter.

Divine Liturgy — 9 a.m. Sunday and feast days.

Vespers — 6:30 p.m. Wednesdays, Saturdays and the eve of feast days.

St. Patrick

331 W. Shamokin St., Trevorton.

Pastor — The Rev. Steven G. Frenier, OFM Conv.

Weekend Mass — 9 a.m. Sunday.

Weekday Mass — 8 a.m. Wednesday.

Sacrament of reconciliation — Wednesday after morning Mass or during the day.

St. Paul Evangelical Lutheran

4663 Upper Road, Gowen City.

Interim pastor — The Rev. Sarah Hershberger.

Service — 8:30 a.m.

St. Paul’s Reformed UCC

Gowen City.

Pastor — The Rev. Kathleen Kinney.

Worship time — Sunday 9 a.m.

Communion is the first Sunday of every month.

St. Pauline Visintainer

1150 Chestnut St., Box 115, Kulpmont.

Eucharistic adoration — Noon to midnight Friday; 6 to 7 p.m. Saturday.

St. Pauline Visintainer Center, open Sunday by appointment only.

St. Peter’s Evangelical Lutheran

Aristes.

Interim pastor — The Rev. Alfred Bashore.

Service with Holy Communion — 9 a.m.

Guest speaker — The Rev. Alfred Bashore.

SS Peter and Paul

Avenue and Beech Street, Mount Carmel.

Pastor — The Very Rev. Archpriest Michael Hutsko.

Confessions — 3:15 p.m. Saturday; 8:15 a.m. Sunday.

Weekday Divine Liturgies — 8 a.m. Monday, Wednesday, Thursday, Friday and Saturday.

Weekend Divine Liturgies — 4 p.m. Saturday; 9:15 a.m. Sunday.

Religious education classes — 6 to 7:15 p.m. Monday.

St. Peter’s UCC

739 Airport Road, Overlook.

Pastor — Paul T. Gurba.

Sunday worship — 8:30 a.m.

Salem UCC

1300 W. Pine St., Coal Township.

Minister — The Rev. Jean Eckrod.

Sunday service — 10 a.m.

Events — Loose Change Sunday; Thursday, “You Are Not Alone” meeting, social hall, 7 p.m.

Salvation Army

Christian Enrichment Center, 1300 W. Spruce St., Coal Township.

Commanding officer — Maj. Tammy Hench.

Holiness meeting (worship) — 9:30 a.m.

Sunday school — 10:45 a.m.

Seibert Evangelical

Route 147, Herndon.

Pastor — Bradley D. Hatter.

Worship — 9 a.m.

Sunday school — 10:15 a.m.

Seventh Street PM

34 N. Seventh St., Shamokin.

Pastor — The Rev. David Wildoner.

Sunday school — 10 a.m.

Morning worship and children’s church — 11 a.m.

A nursery is available for children up to age 5 during morning worship.

Children’s church is available for children over 5 with a focus on lessons from the Bible.

Activities — Sunday, communion; Monday, trustee board meeting, 7 p.m. Manna for the Many for August is peanut butter. Keep bringing medicine bottles for the mission project; “Who is my neighbor?” Christmas collection — personal hygiene items; boxes for Operation Christmas Child are available.

Shamokin CM&A

Second and Arch streets, Shamokin.

Pastor — The Rev. Samuel Bellavia.

Worship service/junior church — 9 a.m.

Sunday school — 10:30 a.m.

Congregational prayer — 6 p.m. Sunday.

Activities — Wednesday adult Bible Study, 6 p.m.; Saturday.

Shamokin Water and Spirit Church

818 W. Pine St., Coal Township.

Pastor— Sharon Munlin.

Sunday services — 10 a.m.

Seventh Day Adventist

7 E. Sunbury St., Shamokin (former Jewish synagogue).

Pastor — John Peters.

Saturday sabbath school — 9:30 a.m., with classes for children and adults.

Saturday worship — 11 a.m.

Tuesday Bible study — 5 p.m.

Stonington Baptist

Hosta Road, Paxinos.

Pastor — The Rev. J. Douglas Hallman.

Sunday school — 9 a.m.

Morning worship — 10 a.m.

Evening service — 6 p.m.

Activities — Word of Life clubs for grades seven to 12, 6:30 p.m., prayer service, 7 p.m.

Transfiguration

303 N. Shamokin St., Shamokin.

Pastor — The Rev. Mykola Ivanov.

Weekend Divine Liturgy — 6 p.m. Saturday, 9:30 a.m. Sunday.

Weekday Divine Liturgy — 8 a.m.

Trevorton UMC

Shamokin Street, Trevorton.

Pastor — Beverly Petrovich.

Sunday school — 9:30 a.m.

Worship service — 11 a.m.

Activities — Thursdays, Bible study, 7 p.m.

Trinity Evangelical

28 W. Arch St., Shamokin.

Pastor — The Rev. Brian C. Betsworth.

Sunday worship service — 11 a.m. Meeting at Antioch Place 51 N. Market St.

Activities — Every Tuesday at 5:30 p.m., Recovery in Christ group meeting, 7 p.m. prayer and Bible study at Antioch Place.

Trinity Lutheran

65 E. Sunbury St., Shamokin.

Interim Pastor — The Rev. Vicki Reeser.

Worship service — 10 a.m. Sunday.

True Grace Bible

1642 W. Lynn St., Coal Township.

Pastor/teacher — Michael Marcheskie.

Sunday service — 10:30 a.m., with children’s study time.

Unitarian Universalist

265 Point Township Drive, Northumberland.

Sunday service — 10:30 a.m.

United Presbyterian

100 E. Fifth St., Mount Carmel.

Minister — The Rev. Joan Brown.

Worship service — 11 a.m.

Victory Bible

Snydertown Road, three miles from Elysburg.

Pastor — Kevin Kline.

Worship — 10 a.m., with Sunday school for youth at the same time.

Evening worship — 7 p.m.

Bible study — 7 p.m. Wednesday.

Water and Spirit Church

915 High Road, Helfenstein.

Pastor — The Rev. Raymond Clayton.

Communion is the first Sunday of every month, followed by a fellowship meal.

Wilburton UMC

Wilburton.

Pastor — Rose M. Marquardt.

Worship service — 8:45 a.m.

Children’s Sunday school — 10 a.m.

Zion Evangelical Lutheran

603 W. Market St., Trevorton.

Pastor — The Rev. Frederick Faust.

Worship — 10 a.m.

Sunday school — 10:15 a.m.

Communion on first Sunday of month.

Zion PM

33 N. Market St., Mount Carmel.

Anglican service — 9 a.m.

Traditional service — 10:30 a.m.

Zion UMC

Aristes.

Pastor — The Rev. Rose M. Marquardt.

Worship service — 9:50 a.m.

Children’s Sunday school — 10 a.m.

Zion Methodist

Trevorton Road, Coal Township.

Sunday school — 10:30 a.m.

Worship — 11 a.m.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.