ALMEDIA — Everyone heard the roar of the crowd except for the person who was responsible for the loud cheers Saturday afternoon during the Pennsylvania Heartland Athletic Conference championship meet at Central Columbia High School’s Blue Jay Stadium.

A slow handoff in the 100-meter hurdles final had put anchor Julian Fleming in a tough spot. When the Southern Columbia speedster secured the baton, he was looking ahead at four other runners between he and the finish line.

But in a relay anchor leg for the ages, the future Division I football player found gears that few others have at their disposal. He quickly blew past the first two runners and dispatched the second-place guy with 50 meters to go. But he still had to somehow catch Shikellamy anchor Cameron Leib and he was running out of track.

Fleming caught the Brave junior at the line and beat him with a lean in a photo finish giving the relay unit a season-best of 43.68 seconds.

“All the handoffs were good except ours and in my head, it was just ‘catch them at the end, catch them at the end,’”he said.

Fleming said he didn’t hear the crowd. “I was just going and trying to breathe at the same time. I was just so focused on (Leib’s) feet and the ground I was making up and I was just trying to get there as soon as possible,” he said.

The feat was only one-fourth of the accomplishments for the Tiger junior on the day. He won the 100-meter dash, tying his personal and season-best 11.06 seconds; copped the long jump with a leap of 21 feet, 10 inches; and turned another blazing anchor leg into a third-place finish in the 4x400 relay to end the day.

His long jump, while not a personal best, was a meet record (previously held by Shikellamy’s John Santangelo of 22-7 ½ in 2012).

Southern Columbia coach Lanny Connor told Fleming as he was flopped on a chair in an infield tent, visibly exhausted, “If they would have drawn blood from you after that last race, it would have been black, because you had no oxygen left.”

In that 4x400, Fleming helped a Tiger team with a substitute runner (Jake Rose replaced Damian Ares, who was injured running an earlier event). He praised the effort of Rose, noting that they made the best of it with a season-best 3:29.82. The other runners were Gaige Garcia and Ethan Knoebel.

Rose also medaled in the hurdles races (third in the 100 and sixth in the 300). His 14.94 in the former was a personal best (previous, 15.56).

For his accomplishments, Fleming was named the Male Athlete of the Meet.

“It’s my first time (in the league meet). I missed last season with an injury and it’s an honor,” he said, adding that, while disappointed in not winning the team title, “our team competed really hard and to get an individual honor like this is something special.”

Southern, with 74 points, finished third in the team standings behind first-time champion Shikellamy (109) and Lewisburg (93).

Southern’s Knoebel (4:24.18 in the 1,600 meters) and Shamokin Area’s Joey Masser (6-0) in the high jump also won golds for the local teams.

On the girls’ side, there were several medal winners but no golds by the locals.

Knoebel had another battle with Shikellamy standout Logan Strouse in the 1,600 and once again the Tiger had the upper hand on his rival. But it didn’t come without a fight.

Strouse began to close in on Knoebel at the start of the backstretch on the final lap.

“I could kind of feel a little bit from running the mile my entire high school career, you can kind of gauge (how close he is). I knew he case close, within striking distance,” said the St. Francis (Pa.) recruit.

“He’s a very good 800 runner and 400 runner and he has that footspeed. I had that in the back of my mind ‘you better go because Strouse is quick,” he said of the University of Wilmington recruit.

Knoebel said that with about 300 meters to go, Connor saw him and gave him a look as if to say, ‘you better go.’ “

“Right there was when I really kicked in, dug down deep,” said Knoebel, who also placed fourth in the 800.

“At this point in the season I’m looking to continue to win races and I went into this race with the thought that I wanted to be league champ and I accomplished that, and I’m pleased,” he said, noting that his time was a season-best and sets him up well for the district and state meets.

The district meet is set for Thursday and Saturday at Williamsport Area High School.

Mount Carmel Area was missing some athletes but still collected several medals.

Krystof Lapotsky was third in the 1,600; the 4x100 team was fifth; the 4x400 relay was sixth; Dylan Pupo was sixth in the 800 in a personal-best 2:03.22 (previous, 2:05.77, coming from the second of three heats; and Brock Everett and Tanner Karycki were fifth and sixth, respectively, in the long jump.

Red Tornadoes coach Chris Catton said Pupo had been the slowest leg in the 4x800. “He was great, we talked about how was going to be a crowded heat and he had to be physical at the start of the race and he was,” he said.’

He added that Lapotsky, who had broken the school record in the 3,200 in back-to-back meets, ran the 1,600 instead as a tune-up for district’s.

He also said the 4x100 did a great job, running a 44.60. “They are getting closer to the state qualifying time,” he said.

“I thought we addressed some things we needed to do and will put all our cards on the table for next week at the district meet, put our A lineup in there and see what we’ve got. I feel good about next week,” he said.

Shamokin’s Joey Masser won the high jump at 6-0 and took silver in the long jump at 21-7 ¾. Also, for the Indians, Marshall Buggy took third in the 300 hurdles and fifth in the 100 hurdles; Billy Delbaugh was fourth in the 800 and fifth in the triple jump; Brian Hornberger was sixth in the shot put in 46-11 ¾ and the 4x100 relay finished fourth.

The other Southern medalists were Troy Donlan (third in the shot put, eighth in the discus) and Nate Crowl (fourth in the javelin).

Girls

For the Red Tornadoes, Emily Krulak was a three-time medalist (long, triple and high jump); Lauren Shedleski took silver in the javelin (with a personal-best 119-6; DaniRae Renno was fourth in the discus; Claudia Morris finished seventh in the 300 hurdles and the 4x800 relay (Talia Mazzatesta, Molly Petrucci, Mia Chapman and Caroline Fletcher) placed second to a strong Shikellamy unit.

Mount Carmel coach Ana Ditchey said, “(Shedlesky) has been working really hard, putting the time in and she has her eye on that first-place spot on the podium at district’s. She’s had good back-and-forth competition with the Hughesville girl (Alex Snyder) and today she got her, and it’s a nice confidence booster going into this week.”

She said that Krulak has been a sleeper as a senior but has made a name for herself and has high goals headed into the post-season. “She has scored a lot of points for us,” Ditchey said.

Ditchey also praised sophomore Renno for her personal-best (by five feet) 108 in the discus (as well as Morris’ personal-best times in both hurdles.

After winning the PHAC Division III title, Ditchey said she knew 6that with Class AAA teams (such as Selinsgrove and Shikellamy) and powerful AA squad Loyalsock, a title would be tough to come by.’

She said the approach was to improve their performances and gain both confidence and better lane positions for the district events.

“We have a lot of young kids who are getting on the medal stand and we had a lot of PRs,” she said.

She said seeing what they did Saturday should whet their whistle to strive hard to do well this week and earn berths in the state meet the next week.

A small Shamokin squad produced three medal-winners: Jessa Paczkoskie, tie for fourth in the high jump; Chloe Yoder, fifth in the 100 hurdles; and Emma Kramer, fifth in the javelin.

Southern’s girls were led by double medalist Kari Cambria (second in the 110 and fourth in the 300 hurdles; Maggie Morrison, third in the high jump; and Karly Renn, fourth in the pole vault. The Tigers also placed sixth in the 4x100 relay and seventh in the 4x400.

Cambria’s fourth-place 47.74 was a personal best by a second.

Pennsylvania Heartland Athletic Conference All-league championship meet

Boys Team standings and key: 1. Shikellamy (Shik), 109; 2. Lewisburg (Lew), 93; 3. Southern Columbia, 74; 4. Central Columbia (CC), 72; 5. Williamsport (Will), 63.5; 6. Shamokin (Sham), 47; 7. Danville (Dan), 42; 8. Milton (Milt), 34; 9. (tie) Selinsgrove (Sel), Montoursville (Mtv), 32; 11. Mifflinburg (Miff), 24; 12. Mount Carmel (MC), 18.5; 13. Bloomsburg (Bloom), 21; 14. Warrior Run (WR), 18.5; 15. Hughesville (Hu), 9; 16. Midd-West (MW), 2; 17. Central Mountain (CM), 3; 18. South Williamsport (SW), 2. 4x800 relay: 1. Lew (Calvin Bailey, Elijah Adams, Peter Lantz, James Koconis), 8:07.74; 2. Shik, 8:12.43; 3. CC, 8:14.69; 4. WR, 8:15.68; 5. Dan, 8:26.80; 6. Milt, 8:43.61; 7. Hu, 8:49.95; 8. SC, 8:58.68. 110 hurdles: 1. Allen Taylor (Will), 14.35 (MR); 2. Kameron Schreffler (Lew), 14.87; 3. Jake Rose (SC), 14.94; 4. Zach Bedell (Lew), 15.22; 5. Marshall Buggy (Sham), 15.29; 6. Ethan Williams (Will), 15.50; 7. Brandon Zimmerman (Dan), 15.52; 8. Kenley Caputo (Milt), 16.29. 100: 1. Julian Fleming (SC) 11.06; 2. Lucas Tilford (Shik), 11.24; 3. Jacob Reeder (Mtv), 11.29; 4. Peyton Persing (Dan) 11.29; 5. Joe Folk (Shik), 11.32; 6. Gavin Colescott (Shik), 11.53; 7. Owen Keister (Milt), 11.60; 8. Jared Verse (CC), 11.64. 1,600: 1. Ethan Knoebel (SC), 4:24.18; 2. Logan Strouse (Shik), 4:26.12; 3. Krystof Lapotsky (MC), 4:27.65; 4. Joshua Broadt (CC), 4:31.26; 5. Damein Moser (WR), 4:34.39; 6. Corbin Green (CM), 4:35.81; 7. Port Habalar (SW), 4:37.40; 8. Colton Loreman (Milt), 4:43.16. 4x100 relay: 1. SC (Jake Rose, Gaige Garcia, Damian Ares, Julian Fleming), 43.68; 2. Shik, 43.71; 3. CC, 43.79; 4. Sham, 44.22; 5. MC, 44.60; 6. Miff, 44.70; 7. Lew, 44.81; 8. Will, 45.00. 400: 1. Zander Bradley (CC), 50.32; 2. Ethan Klees (Dan), 50.81; 3. Dylan Devlin (CC), 51.36; 4. Billy Delbaugh (Sham), 51.61; 5. Jermez Herring (Shik), 51.77; 6. Jacob Reeder (Mtv), 52.28; 7. Braden Cott (Mtv), 52.47; 8. Treyvon Eiswerth (Will), 52.93. 300 hurdles: 1. Allen Taylor (Will), 39.74; 2. Zach Bedell (Lew), 40.09; 3. Marshall Buggy (Sham), 40.18; 4. Brandon Zimmerman (Dan), 41.08; 5. Gray Catherman (Sel), 41.51; 6. Jake Rose (SC), 42.33; 7. Jack Schechterly (CC), 42.84; 8. Keenan Dietz (MW), 42.99. 800: 1. Owen Mahon (Will), 1:57.80; 2. Logan Strouse (Shik), 1:58.90; 3. James Koconis (Lew), 1:59.27; 4. Ethan Knoebel (SC), 2:01.31; 5. Addison Magyar (WR), 2:02.91; 6. Dylan Pupo (MC), 2:03.22; 7. Dennis Cole (Sham), 2:04.10; 8. Calvin Bailey (Lew), 2:04.12. 200: 1. Eric Zimmerman (Miff), 22.12; 2. Ethan Klees (Dan), 22.89; 3. Lucas Tilford (Shik), 23.08; 4. Joe Folk (Shik), 23.33; 5. Jared Verse (CC), 23.50; 6. Kameron Kline (MW), 23.50; 7. Owen Keister (Milt), 23.81; 8. Jack Schechterly (CC), 23.96. 3,200: 1. J. Henry Lyon (Will), 9:26.80 (MR); 2. Jacob Hess (Lew), 9:34.67; 3. Tanner Walter (Milt), 9:37.86; 4. Doug Hallman (Shi, (, 9:48.86; 5. Ryan Bahr (Hu), 9:55.37; 6. Evan Hart (Lew), 10:03.24; ; 7. Hunter Foust (Hu), 10:04.11; 8. James Zola (Dan), 10:10.94. 4x400 relay: ‘1. CC (Jack Schechterly, Dylan Devlin, Jared Verse, Zander Bradley), 3:23.78; 2. Lew, 3:29.18; 3. SC, 3:29.82; 4. Mtv, 3:32.39; 5. Shik, 3:33.22; 6. MC, 3:33.77; 7. Will, 3:34.26; 8. Sel, 3:34.44. Shot put: 1. Josh Gose (Lew), 53-10; 2. Nevin Rauch (Milt), 50-6.25; 3. Troy Donlan (SC), 49-3.5; 4. William McGinley (Bloom), 47-3.75; 5. Tucker Kreisher (Will), 47-3.75; 6. Brian Hornberger (Sham), 46-11.75; 7 Michael Tiffin (Lew), 45-11.5; 8. Garrett Benfer (Sel), 44-3. Discus: 1. William McGinley (CC), 144-1; 2. Charles Keer (Shik), 139-6; 3. Michael Antonyuk (Miff), 138-4; 4. Billy Nace (Shik), 133-3; 5. Michael Tiffin (Lew), 131-8; 6. Josh Gose, (Lew), 128-1; 7. Tucker Kreisher (Will), 127-1; 8. Troy Donlan (SC), 125-5. Javelin: 1. Aaron Keeler (Shik), 183-11; 2. Cole Heintzelman (CC), 176-7; 3. Ian Persing (Dan), 168-9; 4. Nate Crowl (SC), 166-4; 5. Trae Devlin (CC), 165-9; 6. Jonathan Cramer (Will), 162-0; 7. Gavin Livermore (Mtv), 160-9; 8. Myles Barbour (Will), 160-8. Long jump: 1. Julian Fleming (SC), 22-10 (MR); 2. Joey Masser (Sham), 21-7 .75; 3. Darren Baidoo (Lew), 20-9.5; 4. Maxwell Goode (Will), 20-4; 5. Brock Evert (MC), 20-2.5; 6. Tanner Karycki (MC), 20-2.5; 7. Thor Britton (Sel), 19-7; 8. Alex Sabo (Lew), 19-5.25. Triple jump: 1. Dominic Caputo (Mtv), 43-9.75; 2. Thor Britton (Sel), 41-10.25; 3. Osiris Hemphill (Bl), 41-2.5; 4. Darren Baidoo (Lew), 41-1; 5. Billy Delbaugh (Sham), 40-11.5; 6. Qamar Yasin-Bradley (Milt), 40-8.75; 7. Jaron Clark (Sel), 40-6.25; 8. Ethan Dunkleberger (SC), 40-5.5. High jump: 1. Joey Masser (Sham), 6-0; 2. Jaron Clark (Sel), 5-10; 3. Thor Britton (Sel), 5-10; 4. Dante Colon (Miff), 5-10; 5. Dominic Caputo (Mtv), 5-10; 6. Darren Baidoo (Lew), 5-10; 7. (tie) Mavin James (Dan), Justis Brady (WR), 5-8. Pole vault: 1. Mason Brubaker (Shik), 14-3; 2. Brant Long (Milt), 13-6; 3. Nate Burke (CC), 13-0; 4. Cameron Crowder (Shik), 12-6; 5. Levi Kennel (WR), 12-6; 6. Gabriel Waltman (CC), 12-6; 7. (tie) Ethan Fisher (Will), Dylon Spotts (Dan), 11-6. Athlete of the Meet: Julian Fleming (SC). MR: Meet record Girls Team standings and key: 1. Selinsgrove (Sel), 115; 2. Loyalsock (Loy), 78; 3. Shikellamy (Shik), 64; 4. Williamsport (Will), 56; 5. Milton (Milt), 46; 6. Lewisburg (Lew), 42; 7 Bloomsburg (Bloom), 38; 8. Mount Carmel (MC), 37; 9. Southern Columbia (SC), 34; 10. Warrior Run (WR), 33; 11. Midd-West (MW), 26; 12. Jersey Shore (JS), 23; 13. Hughesville (Hu), 21; 14. Montoursville (Mtv), 19; 15. Danville (Dan), 18; 16. Mifflinburg (Miff), 16; 17. (tie) Central Columbia (CC), Shamokin (Sham), 12.5; 19. Central Mountain (CM), 11. 4x800 relay: 1. Shik (Macy Carper, Lauren Kearney, Alyssa Keeley, Nicole Keeley), 9:49.29; 2. MC, 9:59.63; 3. Lew, 9:453.77; 4. WR, 9:58.19; 5. Will, 10:07.79; 6. Dan, 10:14.81; 7. Milt, 10:23.19; 8. Loy, 10:29.65. 100 hurdles: 1. Leah Bergey (Milt), 15.10 (MR); 2. Kari Cambria (SC), 15.34; 3. Megan Kendall (Loy), 15.85; 4. Claudia Morris (MC), 16.41; 5. Chloe Yoder (Sham), 16.41; 6. Jessica Robinson (Will), 16.50; 7. Madison Williard (Sel), 16.56; 8. Ashley Rich (CM), 16.56. 100: Hailey Zurich (Loy), 12.54; 2. Megan Hoffman (Sel), 12.57; 3. Katie Penman (Will), 12.69; 4. Julia Laubach (Miff) 12.78; 5. Tionna Collier (Will), 12.94; 6. Sophia Gardner (Loy), 12.94; 7. Charlotte Neylon (Loy), 12.95; 8. Morgan Hopkins (Hu), 13,05. 1,600: 1. Nicole Keeley (Shik), 5:08.93 (MR); 2. Lauren Trapani (WR), 5:11.51; 3. Alyssa Keeley (Shik), 5:27.57; 4. Macy Carper (Shik), 5:28.43; 5. Raya Pauling (Mtv), 5:28.65; 6 Katie Brue (Will), 5:30.87; 7. Maggie Daly (5:32.17; 8. Abby Gerst (JS), 5:34.02. 4x100 relay: 1. Loy (Sophia Gardner, Hailey Zurich, Charlotte Neylon, Megan Kendall), 50.15; 2. Bloom, 50.40; 3. Milt, 51.12; 4. JS, 51.16; 5. Will, 51.63; 6. SC, 52.21; 7. Sel, 52,33; 8. Hu, 52.47. 400: 1. Sage Harmon (Bl), 58.31; 2. Katie Penman (Will), 59.18; 3. Elena Malone (Lew), 59.55; 4. Hanna Davis (SC), 1:00.65; 5. Shayla Heckman (MW), 1:01.92; 6. Lily Young (Shik), 1:02.10; 7. Morgan Hopkins (Hu), 1:02.27; 8. Maryrose Molina-Shuman (Sel), 1:02.41. 300 hurdles: 1. Leah Bergey (Milt), 46.82; 2. Kylie Roup (Milt), 47.48; 3. Megan Kendall (Loy), 47.71; 4. Kari Cambria (SC), 47.74; 5. Alexa Radulski (Will), 48.74; 6. Makenna Dietz (MW), 49.33; 7. Claudia Morris (MC), 49.46; 8. Clara Coombe (Dan) 49.84. 800: 1. Alyssa Keeley (Shik), 2:19.16; 2. Lily Saul (Mtv), 2 20.87; 3. Hannah Grove (Sel), 2:22.16; 4. Emily Fry (Sel), 2:24.50; 5. Cierra Getz (Hu), 2:24.53; 6. Anna Batkowski (Lew), 2:24.68; 7. Carli McConnell (JS), 2:27.39; 8. Erica Yodock (Bl), 2:28.0. 200: 1. Megan Hoffman (Sel), 25.82; 2. Sage Harmon (Bl), 26.03; 3. Katie Penman (Will), 26.54; 4. Shaya Heckman (MW), 26.84; 5. Charlotte Neylon (Loy), 27.23; 6. Lilian Poust (Sel), 27.50; 7. Kenna Ammar-Khodia (Hu), 27.75; 8. Rilee McMahan (CC), 27.96. 3,200: 1. Nicole Keeley (Shik), 11:34.08; 2. Marisa Maffei (Dan), 11:38.71; 3. Elaina Klinger (Dan), 11:42.24; 4. Emma Miller (WR), 12:00.52; 5. Alyssa Hoffman (WR), 12:04.20; 6. Hannah Mirshahi (Lew), 12:04.20; 7. Olivia Beattie (Lew), 12:07.37; 8. Rachel Domaracki (Sel), 12:10.58. 4x400 relay: 1. Bl (Erica Yodock, Natalyha Heard, Maggie Mylin, Sage Harmon), 4:08.70; 2. Lew, 4:10.0; 3. Hu, 4:12.44; 4. Hu, 4:13.63; 5. MW, 4:15.06; 6. Mtv, 4:16.36; 7. SC, 4:18.87; 8. Shik, 4:19.07.‘ Shot put: 1. Kailey Swineford (MW), 37-3.25; 2. Kamryn Snyder (Milt), 36-3.25; 3. Kaytlyn Reitenbach (Shik), 36-1.25; 4. Kinsey Metzger (Sel), 34-9; 5. Ashley Gaugler (Sel), 34-6.5; 6. Lynzee Ruhl (Miff), 34-5.5; 7. Munayah Meredith (Lew), 34-1.5; 8. Samiyah Little (Sham(32.7.5. Discus: 1. Ashley Gaugler (Sel), 120-5; 2. Kinsey Metzger (Sel), 115-0; 3. Maddy Downs (Lew), 108-6; 4. DaniRae Renno (MC), 108-0; 5. Kaitlyn Dawes (Mtv), 106-9; 6. Kaytlyn Reichenbach (Shik), 103-3; 7 Mylea Neidig (Milt), 99-1; 8. Karlee Wallis (Hu), 99-1. Javelin: 1. Reba Lorson (JS), 128-5; 2. Lauren Shedleski (MC), 119-6; 3. Enya Green-Pratt, (Will), 119-4; 4. Alex Snyder (Hu), 119-0; 5. Emma Kramer (Sham), 112-6; 6. Alexis Keefer (Loy)104-4; 7. Molly Kerstetter (Miff), 1-2-10; 8. Gracia Eckenrode (CC), 101-0.. Long jump: 1. Hailey Zurich (Loy), 16-7; 2. Sophia Gardner (Loy), 16-6; 3. Julia Laubach (Miff), 16-1; 4. Jessica Robinson (Will), 15-8.5; 5. Maryrose Molina-Shuman (Sel), 15-6.25; 6. Lilian Poust (Sel), 14-11.5; 7. Madison Maihle (JS), 14-11; 8. Emily Krulak (MC), 14-10. Triple jump: 1. Madison Williard (Sel), 34-06.25; 2. Madison Stebila (Sel), 33-7; 3.Emily Krulak (MC), 33-4.5; 4. Hannah Knecht (Loy), 32-10; 5. Hannah Doll (Sel), 32-7; 6. Lizabeth Fessler (Lew), 36-2.25; 7. Maya Trump (Lew), 31-4; 8. Morgan Harris (Lew), 31-4. High jump: 1. Amelia McCloy (CM), 5-4; 2. Madison Stebila (Sel), 5-0; 3. Maggie Morrison (SC), 4-10; 4. (tie) Jessa Paczkoskie (Sham), Tessa Gill (CC), 4-8; 6. Veronica Sander (JS) 4-8; 7. Emily Krulak (MC), 4-8; 8. (tie) Kinsey Metzger (Sel), Hannah Grove (Sel), 4-6. Pole vault: 1. Hailey Zurich (Loy), 12-0; 2. Rylie Mong (WR), 11-0; 3. Annalise Bond (Sel), 10-6; 4. Karly Renn (SC), 10-0; 5. Dejanee Karns (CC), 9-6; 6. Cadee Wood (WR), 9-6; 7. Addison Gemberling (CC), 9-6; 8. Sarah Bower (Bloom), 9-6. Athlete of the Meet: Nicole Keeley, Shik. MR: meet record.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.